crnsladoled

 • Направи црн сладолед

 1. 1

Новиот хит ова лето во светот е – црн сладолед!
Еве еден рецепт што можеш да го направиш и дома. Многу е лесно!

Потребни состојки:

 • 1 шолја густ крем (или хопла)
 • 1/4 шолја „црн кокосов прав“ (активен јаглен за јадење)
 • 1 чаша кисела павлака
 • 400 г засладено кондензирано млеко
 • 1 лажичка рендана кора од лимон
 • 1 лажица сок од лимон
 • 1 лажица лимонов крем
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • Корнети

Постапка:

Во поголем сад стави го кремот и една лажица од јагленот, мешајќи со рачен миксер додека не се создаде цврста пена. Стави на страна. Во друг сад стави ги останатите состојки и остатокот од јагленот и измешај ги. Потоа, спој ги двете смеси и измешај ги со лажица, па префрли ги во стаклен сад. Садот покриј го со кујнска најлонска фолија и остави го во фрижидер за длабоко замрзнување преку ноќ.

Топките црн сладолед можеш да ги комбинираш и со други вкусови. Можеш и да ги украсиш корнетите и топките, по твој избор.

Дај ѝ шанса на оваа црна студена ужинка овие летни денови!

И брзо фотографирај го твојот црн сладолед пред да се растопи ­– и прати ни фотографија на libi@literatura.mk!

 

На здравје!

@import url(http://libi.mk/wp-content/plugins/siteorigin-panels/inc/../css/front-flex.css); #pgc-2219-0-0 , #pgc-2219-1-0 { width:100%;width:calc(100% – ( 0 * 30px ) ) } #pg-2219-0 , #pg-2219-1 , #pg-2219-2 , #pl-2219 .so-panel { margin-bottom:30px } #pgc-2219-2-0 , #pgc-2219-2-3 { width:10%;width:calc(10% – ( 0.9 * 30px ) ) } #pgc-2219-2-1 , #pgc-2219-2-2 { width:40%;width:calc(40% – ( 0.6 * 30px ) ) } #pgc-2219-3-0 , #pgc-2219-3-1 { width:50%;width:calc(50% – ( 0.5 * 30px ) ) } #pl-2219 .so-panel:last-child { margin-bottom:0px } #pg-2219-1.panel-no-style, #pg-2219-1.panel-has-style > .panel-row-style , #pg-2219-2.panel-no-style, #pg-2219-2.panel-has-style > .panel-row-style , #pg-2219-3.panel-no-style, #pg-2219-3.panel-has-style > .panel-row-style { -webkit-align-items:flex-start;align-items:flex-start } #panel-2219-3-0-0> .panel-widget-style { background-color:#ffffff;padding:0px 50px 0px 50px } @media (max-width:780px){ #pg-2219-0.panel-no-style, #pg-2219-0.panel-has-style > .panel-row-style , #pg-2219-1.panel-no-style, #pg-2219-1.panel-has-style > .panel-row-style , #pg-2219-2.panel-no-style, #pg-2219-2.panel-has-style > .panel-row-style , #pg-2219-3.panel-no-style, #pg-2219-3.panel-has-style > .panel-row-style { -webkit-flex-direction:column;-ms-flex-direction:column;flex-direction:column } #pg-2219-0 .panel-grid-cell , #pg-2219-1 .panel-grid-cell , #pg-2219-2 .panel-grid-cell , #pg-2219-3 .panel-grid-cell { margin-right:0 } #pg-2219-0 .panel-grid-cell , #pg-2219-1 .panel-grid-cell , #pg-2219-2 .panel-grid-cell , #pg-2219-3 .panel-grid-cell { width:100% } #pgc-2219-2-0 , #pgc-2219-2-1 , #pgc-2219-2-2 , #pgc-2219-3-0 { margin-bottom:30px } #pl-2219 .panel-grid-cell { padding:0 } #pl-2219 .panel-grid .panel-grid-cell-empty { display:none } #pl-2219 .panel-grid .panel-grid-cell-mobile-last { margin-bottom:0px } }