uefa

  • Деца со оштетен слух пееја на знаковен јазик на отворањето на
    УЕФА Супер купот во Скопје

  1. 1

Фудбалерите на Реал Мадрид и Манчестер Јунатед, кои минатиот месец во Скопје играа за Супер Купот на УЕФА, се дружеа со 20 средношколци и пет дечиња со оштетен слух и говор, исполнувајќи им ја желбата да ги запознаат едни од најголемите спортски ѕвезди во светот.

Во арената на фудбалскиот стадион, рамо до рамо со Роналдо, Мурињо, Зидан и Погба, децата на нивниот знаковен јазик ја испеаја песната „Небо полно со ѕвезди“ од групата „Колдплеј“, а во пеењето им се придружија и фудбалерите на двата тима и дваесетилјадната публика на стадионот, мафтајќи со дланките, за децата да знаат дека сите пеат со нив.

@import url(http://libi.mk/wp-content/plugins/siteorigin-panels/css/front-flex.css); #pgc-4102-0-0 { width:100%;width:calc(100% – ( 0 * 30px ) ) } #pg-4102-0 , #pl-4102 .so-panel { margin-bottom:30px } #pgc-4102-1-0 , #pgc-4102-1-2 { width:25%;width:calc(25% – ( 0.75 * 30px ) ) } #pgc-4102-1-1 { width:50%;width:calc(50% – ( 0.5 * 30px ) ) } #pl-4102 .so-panel:last-child { margin-bottom:0px } #pg-4102-0.panel-no-style, #pg-4102-0.panel-has-style > .panel-row-style , #pg-4102-1.panel-no-style, #pg-4102-1.panel-has-style > .panel-row-style { -webkit-align-items:flex-start;align-items:flex-start } @media (max-width:780px){ #pg-4102-0.panel-no-style, #pg-4102-0.panel-has-style > .panel-row-style , #pg-4102-1.panel-no-style, #pg-4102-1.panel-has-style > .panel-row-style { -webkit-flex-direction:column;-ms-flex-direction:column;flex-direction:column } #pg-4102-0 .panel-grid-cell , #pg-4102-1 .panel-grid-cell { margin-right:0 } #pg-4102-0 .panel-grid-cell , #pg-4102-1 .panel-grid-cell { width:100% } #pgc-4102-1-0 , #pgc-4102-1-1 { margin-bottom:30px } #pl-4102 .panel-grid-cell { padding:0 } #pl-4102 .panel-grid .panel-grid-cell-empty { display:none } #pl-4102 .panel-grid .panel-grid-cell-mobile-last { margin-bottom:0px } }